prof. dr hab. Eberhard Makosz
Prof. dr hab. Eberhard Makosz
– pasjonat sadownictwa, znany na całym świecie ekspert z zakresu sadownictwa, ekonomiki ogrodnictwa, wykładowca akademicki, wieloletni Przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.
Eberhard Makosz urodził się 23 marca 1932 r. w Lichyni (woj. opolskie). W 1963 r. ukończył Wydział Ogrodniczy SGGW w Warszawie. Doktorem nauk rolniczych został w 1970 r., a habilitował się w zakresie ekonomiki ogrodnictwa w ISK w Skierniewicach w 1982 r. W 1990 r. został prof. nadzwyczajnym Akademii Rolniczej w Lublinie, a profesorem zwyczajnym nauk rolniczych – w 1997 r. Pracował w Zakładach Doświadczalnych Instytutu Sadownictwa w Dąbrowicach k. Skierniewic, a następnie w Brzeznej, gdzie od roku 1971 do 1981 sprawował funkcję dyrektora.
Przez wiele lat był związany z Uniwersytetem Przyrodniczym w Lublinie, gdzie kierował Katedrą Nasiennictwa i Szkółkarstwa Ogrodniczego, a następnie Katedrą Ekonomiki Ogrodnictwa. Pracował również w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Ogrodnictwa.
Był autorem ponad 600 publikacji, głównie z zakresu ekonomiki sadownictwa, w tym 55 oryginalnych prac naukowych, podręcznika, 5 książek i 10 broszur o tematyce sadowniczej i szkółkarskiej, 53 doniesień naukowych i ok. 500 artykułów popularnonaukowych. Promotor 40 prac magisterskich i 9 przewodów doktorskich. W pamięci całego grona ogrodników Pan Profesor pozostanie jako ten, który dokonał jednej z rewolucji w naszym sadownictwie – wdrożył swoją idée fixe, – sady karłowe.
Zapamiętamy Profesora jako człowieka czynu, który wbrew przeciwnościom realizował założone cele, a głównym Jego celem było dobro polskiego sadownictwa. Profesor swoją energię czerpał ze spotkań z producentami, odbył ich tysiące. W ostatnich miesiącach życia mimo kłopotów zdrowotnych pojawił się na pokaz cięcia, wygłosił referat na konferencji w Lublinie, a nawet do końca uczestniczył w dyskusji z producentami.
Profesor zawsze kładł duży nacisk na współpracę nauki i praktyki. Zorganizował ponad 50 ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji i seminariów sadowniczych w Lublinie i w Limanowej, około 1000 szkoleń dla sadowników oraz ponad 30 wyjazdów szkoleniowych do różnych krajów.
Profesor wraz z producentami zwiedził cały sadowniczy świat, powtarzając „lepiej raz zobaczyć niż dziesięć razy usłyszeć”. Efekty tych obserwacji były szybko wdrażane w naszych sadach.
Z dużą satysfakcją Pan Profesor ostatni mówił, że nasi sadownicy zrobili tak duży postęp, że to do nich przyjeżdżają producenci z różnych stron świata po naukę.
Tak wysoka pozycja polskiego sadownictwa w świecie to w dużej mierze zasługa Profesora Eberharda Makosza.
Po kwiecie owoc, po dobrym życiu sława następuje.
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla prof. Eberharda Makosza
Podczas Jubileuszowego zjazdu z okazji 25-lecia działalności Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych na rzecz polskiego szkółkarstwa sadowniczego zorganizowano 5 lutego 2014 na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, Prezydent w uznaniu wybitnych zasług w pracy naukowo-badawczej na rzecz rozwoju sadownictwa odznaczył Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski prof. Eberharda Makosza.
Gratulując odznaczenia Bronisław Komorowski powiedział, że za tym wyróżnieniem kryją się realne osiągnięcia, realne sukcesy całego środowiska sadowników polskich, środowiska naukowego pracującego na rzecz polskiego sukcesu w tym obszarze. – To jest dobry punkt wyjścia, żeby mówiąc „dziękuję” podkreślić jednocześnie to, że Polska jest absolutną potęgą, jeśli chodzi o produkcję jabłek – ocenił Prezydent.
Prof. dr hab. Eberhard Makosz zmarł 29 maja 2018 roku.
Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych, sadownicy oraz lokalne władze Belska Dużego w podziękowaniu za wieloletnią pracę i wysiłek na rzecz sektora upamiętnili twórcę polskiego sadownictwa w formie pomnika. Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. prof. dr hab. Eberharda Makosza odbyła się 23 maja 2021 roku, w Belsku Dużym. W uroczystości wzięli udział sadownicy, członkowie TRSK, lokalne władze oraz przedstawiciele branży.